Koronavírus: Az állam törölte a sport- és kulturális eseményeket, a bevásárlóközpontok és az edzőtermek azonban nyitva maradnak

camera

1

Koronavírus: Az állam törölte a sport- és kulturális eseményeket, a bevásárlóközpontok és az edzőtermek azonban nyitva maradnak

Fotó: TASR 

Megosztás

Hogyan kellene az embereknek viselkedni, hogy megakadályozzák a fertőzés terjedését?

Múlt héten pénteken mutatták ki az első koronavírus-fertőzést az országban, azóta pedig hétre emelkedett a fertőzöttek száma. A napokban iskolákat zártak be, hétfőn pedig két hétre töröltek bárminemű sport- és kulturális eseményt, amely tömegeket vonz.

A megelőző jellegű intézkedések elsősorban Pozsonyt és környékét, illetve az ország nyugati részét érintik, hiszen a fertőzöttek jelentős része itt él. Ilyen rendkívüli intézkedésnek számít továbbá, hogy azoknak a személyeknek, akik Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából vagy Iránból térnek vissza, 14 napra karanténba kell vonulniuk a családtagjaikkal együtt, akikkel egy háztartásban élnek.

Az egyes iskolák mellett zárva lesznek a színházak és az állatkertek, valamint a városi uszodák is.

„Ha drasztikusnak is tűnnek az intézkedések, meg kell tennünk, a siker pedig az egyéni döntéseken is múlik” – hangsúlyozta Pozsony főpolgármestere, Matúš Vallo.

Szlovákiában egyelőre nem beszélhetünk járványról a koronavírussal kapcsolatban. A hétfőn összeült válságstáb továbbra is nyugalomra és a pánik elkerülésére intett mindenkit.

Peter Pellegrini (Smer-SD) leköszönő kormányfő arra kérte az illetékeseket, hogy a többi régióban ne zárják be az iskolákat. „Az iskolák tömeges bezárása alapvetően nagyobb problémákat okoz az iparunk számára, hiszem azok az emberek, akik otthon maradnak a gyerekekkel, hiányoznak a munkaerőpiacon” – hangsúlyozta.

A döntés az iskolák fenntartóján áll, Ján Mikas tisztifőorvos és a minisztérium ugyanis egyelőre nem rendelte el további iskolák bezárását.

Az állami és önkormányzati működtetésű szigorú intézkedések a magánintézményeket egyelőre nem érintik. Továbbra is nyitva lesznek például a bevásárlóközpontok, ahol jelentős tömeg megfordul, és az edzőtermek is.

„A bevásárlóközpont üzemeltetésének korlátozását nem tervezzük, amíg az illetékes szervek erre nem szólítanak fel bennünket” – mondta a SME érdeklődésére Katarína Laznibatová, a pozsonyi Aupark bevásárlóközpont vezetőségétől. Hozzájuk hasonlóan a Central is jelezte, hogy bezárást egyelőre nem terveznek, de növelik a takarítások számát és intenzitását a plázában.

Hasonlóan reagált a Fit up! edzőterem vezetősége. „Fokoztuk a gépek folyamatos és alapos fertőtlenítését, óránként rendszeresen szellőztetjük a helyiségeket, a csoportos edzések előtt és után is” – közölte Jana Trellová a vállalattól.

Továbbra is tilos a látogatás a kórházakban és a szociális otthonokban országszerte, ugyanis éppen az idős emberekre jelenti a legnagyobb veszélyt a megbetegedés. Pellegrini ennek kapcsán felszólította a szülőket, hogy az iskolabezárások miatt ne bízzák a gyerekeket a nagyszülőkre. „A betegség lefolyása az idősebb embereknél a legsúlyosabb, ezáltal pedig emelkedne a vírus terjedésének kockázata” – magyarázta.

„Otthon kell maradni és kerülni a fizikai kontaktust más emberekkel”

– foglalta össze a tisztifőorvos arra vonatkozóan, hogy az lenne a legideálisabb, ha az iskolából hazaküldött gyerekek nem kerülnének fizikai kontaktusba egymással.

Csehország mintájára Szlovákia is karantént rendelt el azoknak a személyeknek, akik rizikós országból (Olaszország, Kína, Dél-Korea, Irán) érkeznek vissza Szlovákiába. Nekik két héten át otthon kell maradniuk attól függetlenül, hogy jól érzik-e magukat vagy sem.

A karantén nemcsak arra a személyre vonatkozik, aki a rizikós országok valamelyikében járt, hanem a legközelebbi hozzátartozóikra is, akikkel egy háztartásban él. A Közegészségügyi Hivatal szerint nem elég, ha ez idő alatt nem hagyja el az otthonát, rendszeresen fertőtleníteni kell azt.

Aki nem tartja be a rá vonatkozó karanténintézkedést, akár 1659 euróra is büntethető – közölte Daša Račková, a Közegészségügyi Hivatal szóvivője.

A hivatal ilyen esetben a büntető törvénykönyv szerint is eljárhat, amely kimondja, hogy a veszélyes fertőző betegség terjesztése bűncselekménynek számít, és akár egytől öt évig terjedő börtönbüntetéssel is sújtható.

Hasonló esetre példaként a nyitrai esetet említették, ahol egy fiatal anyuka vasárnap éjfélkor ment lányával a kórház sürgősségi osztályára. A gyereknek napokig fájdalmai voltak, emellett lázas volt és köhögött is. A nő a váróteremben várakozott a gyermekével. A fiatal anyuka csak azt követően vallotta be, hogy a közelmúltban Olaszországban voltak, hogy az orvos többször is rákérdezett. Állítólag 14 nappal ezelőtt tértek haza Szlovákiába.


(SME/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program