Vicces oroszok Oroszországba menekítenék az orosz bombák elől menekülő ukrán civileket. Csütörtökön tárgyal Lavrov és Kuleba

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Hétfőn újra tárgyalóasztalhoz ült az ukrán és az orosz tárgyalódelegáció, a cél a harcok mielőbbi leállítása. A sikernek azonban meglehetősen kicsi az esélye, mert az orosz csapatok napközben is folytatták az offenzívát, igaz, nem túl sok eredménnyel. Hétfőn sem sikerült evakuálni a civil lakosságot a körülzárt városokból. A kitűzött evakuációs útvonalak nem biztonságosak, az ukrán fél szerint az orosz hadsereg ezeket is lövi.

Hétfőn egy másik „vicces” húzása is volt az oroszoknak: a Charkovból, Mariupolból és Szumából menekülő ukránoknak csak Oroszországba vezető menekülő útvonalakat ajánlottak.

Nyugat felé el sem hagyhatták volna a városokat az orosz bombák elől menekülő civilek.

Az oroszok vicces kedvét mutatja az is, hogy a Kreml szóvivője szerint ők bármikor leállíthatják a harcokat, ehhez csak az kell, hogy az ukrán fél elfogadja Oroszország valamennyi feltételét. A tűzszünet fejében el kellene fogadnia a Krím félsziget és Kelet-Ukrajna orosz megszállását is, de az ukránok ragaszkodnak az ország területi egységéhez.

Habár a tárgyalásoktól egyelőre egyik fél sem vár gyors eredményt, hétfőn felcsillant egy kis remény a megegyezésre:

a Kreml bejelentette, hogy csütörtökön a törökországi Antalyaban találkozik az orosz és az ukrán külügyminiszter. A háromoldalú megbeszéléseken részt vesz majd a török külügyminiszter is.

Felmerült az is, hogy Európának fel kellene hagynia az orosz kőolaj és földgáz vásárlásával. Ez komoly csapás lenne Oroszország számára, de sok uniós tagállamot, köztük Németországot, Szlovákiát és Magyarországot is komoly nehézségek elé állítaná. Elsősorban az orosz földgáz pótlása lenne nagyon nehéz, legalábbis rövid távon, ezért ez csak egy hosszabb távú terv része lehet.

A gyilkosságért elítét Dora újra szabadlábon

A napokban ideiglenesen szabadlábra helyezte a Legfelsőbb Bíróság idősebb Dora Ferencet, Alsóhatár polgármesterét. A férfit nem jogerősen tavaly decemberben 25 év börtönre ítélte a Speciális Büntetőbíróság maffiaügyek és gyilkosságok miatt, de a vádlott fellebbezett, ügyében csak hónapok múlva várható ítélet.

Dora szabadsága azonban nem korlátlan, a bíróság több korlátozást is elrendelt, például nyomkövető viselésére kötelezte.

A JOJ televízió információi szerint az elítélt egészségi állapotának is köze lehet ahhoz, hogy szabadon engedték.

15 perc pluszt kaptak az érettségizők

Hétfőn Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter bejelentette, hogy idén nem adják ingyen az érettségit, járvány ide, járvány oda, rendes vizsgát kell tenniük az érettségizőknek. Egyetlen „engedmény”, hogy a vizsga extern részére 15 perc idővel többet kapnak. Az érettségizők szerették volna elérni, hogy az elmúlt két év érettségijéhez hasonlóan ők is az elért átlaguk alapján kapjanak érettségi jegyet, mivel a járvány kitörése, vagyis 2020 márciusa óta szinte többet tanultak távoktatásban, mint az iskolában.

Esetükben a járvány három évfolyamot tett tönkre, mivel másodikos korukban, márciusban jött az első lezárás, ami szinte az év végéig tartott. A második hullám miatt a harmadik évfolyam nagyobb részét is otthon töltötték, a delta majd az omikron pedig a negyedikben is komoly problémákat okozott.

A miniszter döntésének örülnek az iskolaigazgatók, akik egyben azt is ígérik, hogy nem lesznek túl szigorúak, csak azt a tananyagot fogják kérni az érettségin, amit a tanórákon sikerült átvenni.

Júliustól újra lehetséges Szlovákiában is a kettős állampolgárság

Zuzana Čaputová köztársasági elnök aláírta, így már biztos, hogy júliustól enyhül az állampolgársági törvény szigora: bizonyos feltételekkel engedélyezi a kettős állampolgárságot. Az egyik feltétel pedig az, hogy legalább 5 évig az adott államban kell élni ahhoz, hogy a második állampolgárság felvétele ne jelentse a szlovák elvesztését.

Ez nem sokat segít azoknak a szlovákiai magyaroknak, akik Szlovákiában élve vették volna fel a magyar állampolgárságot.

Čaputová nem találta alkotmányellenesnek a jogszabályt.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program