Nem tudott megegyezni a pozsonyi külügy Budapesttel az antigéntesztekkel kapcsolatban

camera

1

Nem tudott megegyezni a pozsonyi külügy Budapesttel az antigéntesztekkel kapcsolatban

TASR 

Megosztás

Pénteken számoltunk be a külügyminisztérium honlapján  megjelent információról, miszerint Pozsony intenzíven dolgozik Ausztriával és a Csehországgal az antigéntesztek kölcsönös elismerésén. Portálunk megnézte, ez a kérdés hogyan áll Magyarországgal kapcsolatban. Budapesttel nincs megegyezés.

Már van kölcsönös megállapodásunk Ausztriával, Csehország esetében még várunk a reakcióra. …72 óránál nem régebbi negatív PCR-es, illetve az egyszerűbb antigénes teszttel beutazhatunk Ausztria és később majd Csehország területére. – tájékoztatott a külügyi tárca a honlapján. Mivel ebből a beszámolóból nem derül ki, mik a tudnivalók a magyarországi vonatkozással összefüggésben, portálunk megszólította a szaktárcát.

Martin Klus államtitkár kabinetjének munkatársa, Matúš Dávid a teszteket igazoló egységesítendő tanúsítványáról portálunknak elmondta: "A félreértések elkerülése végett az antigéntesztek kölcsönös elismerésének javaslata Csehországtól érkezett az ún. Slavkovi hármak – Ausztria, Csehország és Szlovákia – formátum keretében. Mi pozitívan reagáltunk erre a felvetésre, amely az egyik videókonferenciánkon hangzott el, és igyekeztünk annak megfelelni. A tárgyalásoknak változó volt a dinamikája volt, ráadásul az összes EU-tagállam is várta az Európai Bizottság idevágó ajánlását", amit Klus már hétfőn is megpendített.

"Emellett proaktív módon megvizsgáltuk a vonatkozó lehetőségeket Magyarország esetében, de nem tudtunk megegyezni az antigénteszt-tanúsítvány egységes modelljéről." Ezért a szlovák külügy egyelőre csak Ausztriával állapodott meg és Csehországgal is még tovább folytatódnak a tárgyalások a részletkérdésekről, valamint a kölcsönös megállapodásról. "

Szlovákia, Csehország és Ausztria kormányfői még 2015-ben, a morvaországi Slavkovban (történelmi nevén Austerlitz) írtak alá háromoldalú együttműködési nyilatkozatot. Az aláíró országokat slavkovi hármaknak nevezik. A formátum hasonló, mint a visegrádi négyek (V4), ám eddig nem voltak gyakoriak ezek a háromoldalú egyeztetések. Ivan Korčok külügyminiszter még májusban jelezte, hogy a jövőben intenzívebbé válik majd a slavkovi hármak együttműködése.

(sp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program