1
A Smer össze akarja hívni a parlament rendkívüli ülését a NAKA délelőtti akciózása miatt, amit a legnépszerűbb párt vezetője egyszerűen csak rendőrpuccsnak tart. Pedig valószínűleg az "csupán" a szlovák zsaruságon belül zajló rendőrháború folytatása.
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség csütörtökön reggel nagyszabású akciót hajtott végre, amelynek során a belügyminisztériumi inspekció Oblúk (Ív) nevű csoportjának egykori tagjait vették őrizetbe, akik a rendőrségi belháború során annak idején Ján Čurilla körüli nyomozókat is lekapcsolták.
A Smer képviselőinek nem jön be ez a fejlemény, ezért még péntek kezdeményezni fogják, hogy a törvényhozás vegye napirendre ezt a szerintük puccsszerű kísérletet, aminek a célja "a parlamenti választások előtti helyzet megváltoztatása". Robert Fico ugyanis azt állítja, hogy ami ma reggel történt, az egy rendőrségi puccs, amelyben egy szűk csoport próbálja átvenni az irányítást az állam felett. A pártelnök szerint Zuzana Čaputová államfő és Ódor Lajos kormányfő biztos előre tudott erről a beavatkozásról, amire a különleges ügyészségnek is „áldását” adhatta. Fico arról is beszélt, hogy „itt a legsúlyosabb államellenes bűncselekmények elkövetésének gyanújáról van szó, melyek az állami berendezkedés és a Szlovák Köztársaság alapjai ellen irányulnak, ezért büntetőjogilag is felelősségre kell vonni ennek az államcsínynek a résztvevőit”.
Hogy tényleg nem babra megy a játék, azt az is bizonyítja, hogy a biztonsági szerveknél végrehajtott csütörtöki akciót követően Zuzana Čaputová államfő felszólította Ódor Lajos miniszterelnököt, hogy hívja össze a Biztonsági Tanácsot, és mielőbb ismertessék a nyilvánossággal az eset körülményeit.
Ami az Oblúk munkacsoportot illeti, a tagjai a NAKA nyomozóit vizsgálták, vezetőjük meg az azóta az áthelyezését kérő Diana Santusová volt. Ennek a csoportnak az volt a feladata, hogy derítsék ki, hogy a bűnüldözési ügynökségnél nem manipulálták-e a tanúvallomásokat. A NAKA-s Čurilla embereit továbbra is ezzel gyanúsítják, annak ellenére, hogy a bíróság ítélete szerint nincs ok arra, hogy eljárás folyjon ellenük. A NAKA azt állítja, hogy Santusovának és embereinek annak idején azt ígérték, ha beleássák magukat ebbe az ügybe, előléptetés vár rájuk vagy áthelyezhetik őket a titkosszolgálathoz.
Az úgynevezett rendőrségen belüli háború azután kezdődött, hogy a legutóbbi választásokat követően a rendőrség 2020 decemberében őrizetbe vette a titkosszolgálat egykori igazgatóhelyettesét, Boris Beňát. Ő aztán úgy döntött, együttműködik a hatóságokkal, és egy hónappal később már rögzítették is a vallomását, miszerint főnöke, Vladimír Pčolinský, aki a Sme rodina jelöltjeként került ebbe a tisztségbe, 40 ezer euró kenőpénzt vett át Zoroslav Kollár befolyásos ügyvédtől.
Ez a tanúvallomás 2021 márciusában a SIS igazgatójának, Pčolinskýnek a letartóztatásához vezetett, akit több hónapon keresztül rács mögött tartottak. Miután meggyanúsították a Sme rodina emberét, abban a pillanatban az NAKA-s elitnyomozók munkáját fokozatosan kezdték megkérdőjelezni, és ebben vállalhattak szerepet a rendőrség belső ellenőrzési hivatalának ma letartóztatott egykori oblúkos emberei is.
(sárp)