Csődközelben a nagymegyeri TSM – Holényi és a leváltott ügyvezető egymást támadja

camera

1

Csődközelben a nagymegyeri TSM – Holényi és a leváltott ügyvezető egymást támadja

Holényi Gergő (Fotók: Cséfalvay Á. András) 

Megosztás

Egy hónappal ezelőtt hívta vissza a nagymegyeri polgármester, Holényi Gergő saját hatáskörben Paxián Károlyt, a város hulladékgazdálkodásával és műszaki szolgáltatásaival foglalkozó TSM Kft. egy éve kinevezett ügyvezetőjét. Azóta nyilatkozat nyilatkozatot követett, mellyel egyik és másik fél is a cég anyagi helyzetének indokait igyekezett feltárni, illetve érveit alátámasztani.

Paxián visszahívásakor került ki Nagymegyer város Facebook-oldalára Holényi első nyilatkozata az ügyben: „Reményteli várakozásaink ellenére kellett megtennem, mivel a cég jelenlegi helyzete ezt a lépést követelte. Célunk a TSM dolgozóinak továbbra is munkát és munkahelyet biztosítani. A jövőben szeretnénk olyan ügyvezetőt a cég élére helyezni, aki kompetens, a közös érdekeket képviseli és az egyenes, gördülékeny kommunikációt preferálja” – szögezte le.

Ugyanakkor április közepétől téma volt a testületi üléseken, hogy visszatérítendő hitellel kellene támogatni a termálfürdőt és a TSM-et, hogy segítsenek áthidalni a pillanatnyi nehéz időszakot, Holényi azonban az első jóváhagyásánál megvétózta a képviselő-testület erről szóló határozatát, mikor pedig a testület megtörhette volna a vétót, a polgármester már leváltotta az ügyvezetőt, és visszahívta a helyére a 2018 végétől fél évig ideiglenesen a céget vezető Nyilfa Pétert, napi ügyvivőnek kinevezte Michnya Róbertet, valamint két városi alkalmazottat is áthelyezett a céghez, akik szavai szerint a TSM pénzügyeit hivatottak feltárni az elmúlt évekből. A képviselő-testület végül nem törte meg a polgármesteri vétót, hanem az ügyvezető leváltásának tisztázatlan jogi körülményeire hivatkozva levette a hitelről szóló javaslatot a napirendről.

Nem csekélyek a cég adósságai

A májusi ülésen Holényi Gergő hangsúlyozta, hogy amikor a cég ügyvezetőjét visszahívta, a TSM 67 ezer euróval tartozott a szociális, illetve egészségbiztosítóknak, valamint az adóhivatalnak. Később, a nagymegyeri tévé képújságjában ezt kiegészítette azzal, hogy egy 2008-as legfelsőbb bírósági döntés értelmében jogszerűen járt el.

„Az adóhivatal oldalán megtalálható adatok alapján a TSM Kft. 2013-tól folyamatosan negatív egyenleget mutatott ki. A városnak nem termelt hasznot. A kimutatásokban szerepel, hogy a TSM Kft. a 2016-os évet 37 893, 2017-et 35 697, 2018-at 62 959, 2019-et pedig 102 990 eurós hiánnyal zárta” – fejtette ki Holényi.

Paxián Károly ezzel szemben állítja, hogy a testületi ülésen említett tartozás több mint fele fizetési határidő előtti tartozás volt, miközben a fizetési késedelem abban az időpontban 29 369,09 eurót tett ki.

Egyúttal figyelmeztetett, hogy 2019 májusában már 45 ezres veszteségnél járt a cég, mikor annak vezetést átvette Nyilfa Pétertől.

„Meglepő volt számomra az eredmény, hiszen az év elején még jutott a cég részére a város invesztícióiból 41,5 ezer euró értékben a Petőfi utcai járda rekonstrukciójára” – nyilatkozta.

Forrás: TSM / Facebook

Emlékeztetett arra is, hogy a városi cég fennállása óta csupán egyszer gazdálkodott nyereséggel, ami töredéke volt a veszteségeknek. Szavai szerint a 2018 végéig termelt 200 ezer eurós veszteséghez hozzáadódott az a 45 ezer eurós, amit az ügyvezetői funkciója elfoglalásáig kitermeltek a TSM-nél. Paxián szavai szerint ezt tetézte, hogy míg 2018-ban 1,2 millió eurós forgalommal csúcsot ért el a cég, addig a város 2019-ben 580 ezer euróval csökkentette a megrendeléseit, így a TSM forgalma tulajdonképpen a felére, 615 ezer euróra csökkent, melyből mindössze 468 ezer eurónyi munkát végzett a város részére. „E folyamat negatív hatását igyekeztünk külsős munkákkal mérsékelni de ennek felfutási ideje van és fél év csak arra volt elegendő, hogy a havi veszteséget mérsékelni tudjuk” – húzta alá Paxián Károly.

Holényi ugyanakkor ennek kapcsán megjegyezte, hogy a cég 2018-as, 1,17 millió eurónyi forgalmát úgy érte el, hogy a város a közbeszerzési törvényt megsértve bízott rá munkákat, ám még így is 62 959 eurós hiánnyal zárták az évet. Persze erről nyilván nem a később kinevezett Paxián tehet.

Az említett 2019-es, 615 ezer eurós forgalomból pedig 559 ezer eurót a város rendelt meg Holényi szavai szerint.

2018-ban jelentős kiadások történtek a cégnél

Holényi a képújságban bővebben beszélt a cég 2018-as évéről, melynek végén lett ő polgármester. „A februári jegyzőkönyvben olvasható, hogy az akkori felügyelő tanács tagjai és az akkori ügyvezető arról határozott, hogy két új MAN típusú gépjármű megvételére ad engedélyt, ami 177 ezer euróba kerül. Engedélyezték továbbá 1700 darab barna hulladéktároló edény megvételét, ami 47 ezer euró, és 10 ezer euró értékben gépvásárlást. A cég már akkor pénzért kiáltott. Nem tudta saját forrásból és hitelből sem fedezni az esztelen költekezést, ezért 141 225 eurónyi tőkeinjekcióra volt szüksége a várostól. A cégjegyzék alapján közel 87 ezer euróval emelte a város a cég alaptőkéjét. Ezen döntéseknek köszönhetően még több adósságot halmozott fel a kft.” – fogalmazott a polgármester, elismerve, hogy szükség van a modernizációra, ám véleménye szerint az egyik meglévő kukásautó átalakításával alkamassá tehették volna a járművet biológiai lebomló hulladék szállítására, ahelyett, hogy újat vásárolnak. „Megjegyezném, hogy a cég nem készített pénzügyi felmérést a jármű megtérüléséről és a mai napig sincs releváns számítás. Ha van pénz és a pénzügyi eredményei engedik, akkor lehet beruházásra költeni” – hangsúlyozta.

Magyarics Norbert, a cég akkori ügyvezetője a egy zárt nagymegyeri csoportban reagált röviden Holényi kijelentéseire (szavait több mint 30 képpel illusztrálva):

Megbízások megvonása, kifizetések elutasítása

Paxián elmondta, a 2020-as évre igyekeztek az előző évhez képest kiegyenlíteni a hulladékgazdálkodás hiányát. „Az új díjszabás éves szinten 40 ezer euró többletbevétellel kiegyenlítette volna a gazdálkodásból származó hiányt. A közterületek fenntartásáról szóló szerződésben is sikerült egy anyagilag alábecsült díjszabást megváltoztatni, bár ez a szerződés, mivel közhasznú munkák elvégzéséről szól, csak a cég költségeinek visszatérítésével számol, nem pedig nyereséggel. Annál inkább nehezítette a cég helyzetét a temetők üzemeltetése körül kialakult helyzet, melyben a város vezetése megtagadta a jóhiszeműen a köz hasznára elvégzett munka kifizetését. No meg az ominózus DAN csarnok konstrukciója szétszerelésének meg nem fizetése, és utólagos elutasítása. Ez a több mint 10 ezer euró értékű számla biztosíthatta volna egy teljes hónapnyi szociális és adóhátralék befizetését. Mindjárt szebb lenne a kép” – vélekedett Paxián.

Erre a polgármester: „Az elvégzett feladatok után a TSM Kft. összes számláját a város 14 nappal korábban, a számla lejárta előtt fizette meg. Bizonyos munkálatok ki nem fizetéséhez annyit fűznék hozzá, hogy amíg a cég ügyvezetője nem ad árajánlatot és nem veszi át a hivatalos megrendelőt, vagy nem foglaljuk szerződésbe, addig az a munka nem hajtható végre. Én, mint a polgármester megrendelhetem a munkát, de a feladat mennyiségét és minőségét szerződésbe, illetve megrendelőbe kell foglalni.”

Az ún. Ekodvor-projekt

Szembemennek egymással a polgármester és a leváltott ügyvezető nézetei az ún. Ekodvor projekt kapcsán is, mely az osztályozott hulladék gyűjtésére és feldolgozására szolgáló gépek vásárlását célozta.

Holényi kifejtette, hogy a TSM-nél még 2017-ben nyújtotta be az akkori ügyvezető a 706 ezer euró értékű projektet, amiből a cég 485 ezer eurót nyert el (ez áfa nélküli összeg). „Itt jön a történetben a csavar, mert kiderült, hogy 2020 februárjában az előző ügyvezető (Paxián) aláírta a teljes összegre, 706 ezer euróra vonatkozó szerződéseket” – mutatott rá a polgármester, hozzátéve, hogy az elnyert összeg mellett 25 ezer eurót tesz ki az önrész, összesen pedig 103 ezer euróban állapítottak meg nem támogatott tételeket, míg 117 ezer eurót tesz ki az áfa.

Paxián Károly erre reagálva azt közölte, hogy Holényi készakarva vagy sem, de rosszul értelmezi az összegeket, mivel a projekt értéke 588 690 euró + áfa (egyébként együtt 706 ezer), amiből 510 300 eurót hagytak jóvá, ennek 95%-át kapná meg a cég EU-s forrásból, 5%-os önrész mellett. Az önrész hozzávetőlegesen 25,5 ezret, a nem támogatott tétel pedig 78,3 ezret tesz ki.

Lényegében ugyanazokról az összegekről van szó, csupán a Holényi által említett 706 ezer euró áfás összeget jelent, míg a 485 ezer az áfa nélküli, ez az 510 300 euró 95%-a. A polgármester által említett 103 ezres nem támogatott összerész pedig a valóban nem támogatott 78 ezres tétel, valamint az önrész (25 ezer).

A polgármester emlékeztet viszont arra, hogy mivel a leszállítandó gépekre nincsen a cégnek saját anyagi fedezete, az aláírt szerződések miatt az áfára is hitelt kell felvenni, míg az állam az adót vissza nem utalja. „Egyetlen megoldás, ha a város vesz fel hitelt a testület határozata alapján. Csak így menthető meg a pályázat és maga a cég is. Ha a testület nem engedélyezi, hogy a város intézze a hitelt, elveszítjük a pályázatot. Ez esetben a TSM Kft.-vel szemben a jelenlegi hitelezői csődeljárást kezdeményezhetnek, ami a cég felszámolásához vezetne” – húzta alá Holényi.

„Az uniós támogatás szerződését akkor írtam alá, mikor a képviselő-testület megszavazta a városi cég részére a kért anyagi segítséget. Ezzel a segítséggel újra hitelképes lett volna a TSM. Az önrészen kívül csak a beszerzés folyamán keletkező áfa időszakos finanszírozását kellett megoldani, melyre a bank ígéretet tett” – reagált erre Paxián, aki szerint a várostó kért 130 ezer eurós visszatérítendő támogatás fedezte volna az uniós támogatás önrészét (25 ezer euró), a pályázat vezetőjének sikerdíját (4 ezer euró), 90 ezer euró értékben az előző évek gazdálkodásából felhalmozódott veszteségeket, valamint szavai szerint a város által megrendelt, de ki nem fizetett munkák értékét is.

Kimaradtak a városi pályázatokból

A TSM kapcsán már a testületi üléseken is többször felmerült, hogy nem vett részt bizonyos városi pályázati felhívásokban, szóba került például az izsapi kinyomóvezeték 160 ezres projektje, melyet nem a városi cég nyert el, illetve az egész izsapi kanalizációé (2,8 millió euró), mellyel pedig Holényi megbízta volna a TSM-et, csakhogy a cég kapacitásaira hivatkozva Paxián azt nem vállalta.

„Az a kijelentés, hogy a polgármester mindenben támogatott volna, amennyiben aláírom a szerződést, jellemét megismerve inkább eltántorított az aláírástól. A pályázat több hiányosságot tartalmazott, többek közt érvénytelen építkezési engedéllyel lett beadva, minek alapján senki nem kolaudálta volna az építkezést. Arról nem is beszélve, miből finanszírozta volna az építkezést a város, mivel a Környezetvédelmi Alap csak a realizáció és kolaudáció után fizet.

A szerződés aláírásához kikértem a képviselő testület véleményét, de döntésem önállóan hoztam meg. Mindezek ellenére kívánom, hogy Izsapnak minél előbb megoldódjon ez a problémája” – reagált a volt igazgató.

Kifejtette továbbá, hogy az izsapi kinyomóvezeték mellett két további projektet szokás felhozni, amelynél alul maradtak. Ezek egyike az izsapi tűzoltószertár, melynél másvalaki jobb árajánlatot tett, továbbá a szlovák alapiskola konyhai rekonstrukciója és a kultúrház tetőcseréje. „Mindkét feladat határidős volt és a legnagyobb fűnyírás időszakában zajlott. Megfelelő képesítéssel rendelkező, szabad kapacitású munkaerő a munkák elvégzésére a kérdéses időszakban nem volt” – magyarázta a volt ügyvezető. Megemlítette, hogy Csiliznyáradon ugyanakkor elnyerték egy 150 méteres járda megépítésének projektjét, emellett Nagymegyeren különböző cégek számára végeztek munkákat.

„A vegetációs időszak végén lett volna lehetőség a gépek kihasználására, ha a város vezetése megrendelte volna például a Gorkij utcai járda rekonstrukcióját, melyet a képviselő-testület költségvetésileg elfogadott” – hangsúlyozta. Mentőövként szolgálhatott volna véleménye szerint az izsapi kinyomóvezeték megvalósításával kapcsolatos közvetlen megbízás, de ez nem történt meg, és állítja, a város fontolóra sem vette, hogy saját cégével realizálja a munkálatokat (a megvalósítás kapcsán nemrég született is egy főellenőri feljelentés). „Így maradt a fokozatos piacépítés, mely egészen visszahívásom napjáig folyamatban volt. Többek közt az ebből származó többletbevétel eredménye, hogy 2020 áprilisában nyereséget tudott termelni a városi cég” – fejtette ki Paxián Károly.

Csökkent a cég dolgozóinak létszáma

Emlékeztetett arra is, hogy a 2018-as év végéhez képest 2019-ben 10 személlyel csökkent az állományuk, szavai szerint szükség volt ugyanis a TSM-nél elbocsátásokra a cég kényszerű strukturális változtatásai miatt.

Kifejtette, hogy ebben közrejátszott, hogy a város nem hosszabbította meg a helyi sportpálya üzemeltetésére vonatkozó megbízásukat tavaly augusztustól, idén februártól pedig szavai szerint azon munkálkodott a városvezetés, hogy a temetők és a játszóterek üzemeltetését is megvonják tőlük.

„Olyan szintre csökkentettem az állományt, hogy a költségek minimálisak legyenek, de a két alapszerződésből adódó feladatokat még teljesíteni tudjuk. Természetesen azok az emberek maradhattak, akikre építeni lehetett a meglévő gépek szabad kapacitásának kihasználását is” – magyarázta Paxián.

A Nagymegyeri Hírmondóban vele közölt interjúban elmondottak alapján tavaly szeptemberben dolgozott ki egy gazdasági kimutatást, mely alapjául szolgált az idei szemétdíj-szabásnak is. Ezzel egyidejűleg szavai szerint figyelmeztette a várost a cég rossz anyagi helyzetére, 2020 februárjában pedig megkongatta a vészharangot. „A felügyelő bizottság támogatta kérésemet a cég anyagi kisegítésében, amit a képviselő-testület jóvá is hagyott. Ennek ellenére maga a tulajdonos képviselője (polgármester) vétózta meg az anyagi segítséget és jelentette ki azt, hogy a városi cég, amely 80%-ban közhasznú munkát végez, legyen nyereséges. Tudatosítani kellene az illetékesnek, hogy a hulladékgazdálkodás nem működhet nyereséggel, a közhasznú munkák díjazása szintén csak költségtérítésre van felállítva” – húzta alá.

Paxián figyelmeztetett, a céggel szemben folytatott "destruktív tevékenység" kinevezése pillanatától nyilvánvaló volt számára.

"Ennek ellenére azon dolgoztam, hogy ezt a tervet ne tudják végrehajtani. A végére már kellemetlen lettem és meg kellett tőlem válni” – vélekedett Paxián, aki kilátásba helyezte azt is, hogy pert indít az ügyben.

Pénteken délután mindenesetre sor kerül egy rendkívüli képviselő-testületi ülésre, melynek egyetlen napirendi pontja a TSM-nek nyújtandó pénzügyi segítség.

„A képviselő-testület dönthet a TSM sorsáról” – árulta el a polgármester.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program