Doctor Strange az őrület multiverzumában: Kicsit elszabadultak a dolgok

camera

1

Doctor Strange az őrület multiverzumában: Kicsit elszabadultak a dolgok

dr_strange_sv_l200_payoff_x1000 

Megosztás

A Pókember: Nincs hazaútban már elmerülhettünk a multiverzum feszegetésének témájába, most viszont még mélyebb vizekre evezünk a Marvel közkedvelt varázslójával, aki 27 film és egy csomó sorozat után még mindig képes újat mutatni az MCU-ban. Megnéztük a Doctor Strange az őrület multiverzumában című filmet!

Dr. Stephen Strange eredettörténetét 2016-ban láthattuk a nagyvásznon, és bár azóta feltűnt a Marvel filmes univerzumának számos produkciójában, következő önálló filmjére hat évet kellett várnunk. A gyeplőt a veterán Sam Raimi kezébe adták, aki az első Pókember-filmekkel a háta mögött otthon érezheti magát a szuperhősök világában, de a horror terén is maradandót alkotott. A szakember pedig megmutatta, hogyan is lehet a két zsánert sikeresen ötvözni anélkül, hogy egyik a másikat kioltaná.

Doctor Strange-et furcsa álmok gyötrik, egy nap pedig találkozik a víziójában felbukkanó fiatal lánnyal, America Chavezzel, aki utazni tud a világok között. Mondani sem kell, ezt a képességet valaki más is szívesen magáénak tudná, így hát Strange elhatározza, megvédi a lányt. Azt viszont nem is sejti, hogy küldetése mekkora veszéllyel jár, és amely során még saját magával is szembe kell néznie.

A Pókember: Nincs hazaútban ezerrel működött a fanservice: a kikacsintások, a régi részekre való visszautalások a nosztalgiaingert támadták, ami igazi léleksimogatóként hatott a rajongók számára. A Doctor Strange az őrület multiverzumában sem mentes ilyen megoldásoktól, de ha valaki attól tartana, hogy megint a rajongók kiszolgálását helyezték volna előtérbe, az megnyugodhat. Bár ezúttal is kapunk néhány kikacsintást, ezek olyan szépen illeszkednek a cselekménybe, hogy még az arra leginkább hajlamos nézőket sem ingerli. Hogy képben legyünk a dolgokkal, a karakterek motivációival, nem árt tudni valamit az előzményekről – a korábbi MCU-filmek mellett a WandaVízió sorozatot is érdemes bebiflázni, mert csak így lehet igazán felhőtlen a szórakozás, és nem mellesleg a moziban mellettünk ülőket is megkíméljük attól, hogy a miértekről kérdezgessük.

Az MCU-filmek egyik pozitívuma, hogy bár soknak majdnem ugyanaz a sémája, mégis vannak próbálkozások, amelyek mernek másfelé nyitni, megújulni. Ezen a téren említhetnénk az Amerika Kapitány: A tél katonáját, amely a kémvonalat erősítette, akárcsak nemrégiben a Fekete Özvegy, de az új generáció megnyitásával a stúdió egyértelműen a kísérletezgetés felé vette az irányt. Ilyen volt például a Shang-Chi és a Tíz Gyűrű legendája vagy az Örökkévalók is, és ugyan utóbbi mind kritikailag, mind nézői szempontból alulteljesített, mi megláttuk benne a pozitívumot. A Doctor Strange az őrület multiverzumában kapcsán előzetesen azt rebesgették, hogy ez lesz az első horror műfajú produkció a Marvel filmes univerzumában, és bizony meg is látszik, hogy Raimi szája íze szerint történtek a dolgok. Azt ugyan nem jelenthetjük ki, hogy a film fullba nyomja a horrort, de bizonyos pontokon felbukkannak a rendező korábbi munkáira utaló mozzanatok, hálás ijesztgetések, amelyek már-már az eggyel magasabb korhatár-besorolást karcolgatják. Elég csak Wanda hátborzongató távjárására, valamint a hozzá fűződő szekvenciákra, az olykor rémfilmeket idéző, amúgy brutálisan hangulatos víziókra vagy a szellemekre gondolni.

A cselekmény nem túl komplex, néhol túlzottan gyors tempóban is halad, amitől kapkodóvá válik az egész, de ahogy belépünk a multiverzumba, alaposan feje tetejére áll a világ. A sztori részletezésébe most nem mennék bele, de ha elképzeljük, hogy a film egy pontján a felek hangjegyekkel harcolnak egymással, akkor gondolhatjuk, hogy mennyire elszabadultak a dolgok. Ahogy azt a stúdió korábbi műveitől megszokhattuk, ezúttal sem spóroltak semmit a vizualitáson, ami mindjárt az első pillanatoktól levesz bennünket a lábunkról. Mellékesen megjegyzendő: ha van film, amit érdemes 3D-ben megnézni, akkor a Doctor Strange az őrület multiverzumában az!

Talán nem meglepő, hogy a címszereplőt alakító Benedict Cumberbatch óriásit alakított, hiszen amellett, hogy Strange karakterét már sokadszorra is a kisujjából rázta ki, ezúttal énjének több formáját is be kellett mutatnia. Nem is kell tovább ragozni, egyszerűen zseniális. Akárcsak Elizabeth Olsen, aki a korábbi MCU-filmekben még egy picit háttérbe szorult, de sorozatával kilépett önmaga árnyékából, most pedig újabb szintre lépett azon a bizonyos ranglétrán. A cselekmény középpontjában forgó America Chavezt Xochitl Gomez alakítja, aki fiatalos üdeségével szimpatikus pontja a filmnek. A többiek közül még Benedict Wongnak és Rachel McAdamsnek jutott nagyobb szerep, a többiek viszont kíméletlenül a háttérbe szorulnak, csupán bábként vannak jelen.

A Doctor Strange az őrület multiverzumában kapcsán egyértelműen alkalmazható a szólás: aki mer, az nyer. A stúdió pedig ezúttal nyert, mert egyértelműen ez a Marvel egyik legmerészebb és legkülönlegesebb filmje, amely bátran nyit új irányzat felé, és egyúttal tárja azt elénk az eddig megteremtett koncepcióval összhangban.


(tt)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program