A Gútai Malom legfrissebb tesztjei szerint rendben van az ukrán gabona, a minisztérium mégis kitart a megsemmisítése mellett

Megosztás

A Gútai Malom azt állítja, az általuk elvégeztetett legfrissebb vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a raktáraikban lévő ukrán gabona teljesíti az európai uniós előírásokat, ebből kifolyólag fel lehetne használni.

Samuel Vlčan földművelésügyi miniszter azonban továbbra is problémásnak tartja az importált gabonát, és kitart amellett, hogy meg kell semmisíteni – írja a DenníkE.

A lap szerint az állami és a külső magánlaboratóriumok, amelyekben a malom ismételt vizsgálatokat végeztetett, eltérően interpretálják az eredményeiket. A legfrissebb tesztek szerint a Gútai Malomból származó liszt is rendben van.

Varga Tibor tulajdonos a DenníkE-nek elmondta, az állam fellépése az egész ügyben elhamarkodott volt, és csak szükségtelenül rontotta cégük jó hírnevét.

A cég az említett vizsgálatokat a luxemburgi Eurofins Food Testing cég érsekújvári leányvállalatánál rendelte meg. Közölték, nemcsak a búzaminták, hanem az abból készült korpa és liszt is rendben volt. Ezekből pedig ugyanakkor vették ki a mintát, amikor azt az állam is megtette a vizsgálatok céljából.

Vlčan miniszter ennek ellenére kitart amellett, hogy ne dolgozzák fel a gabonát, mert az új eredmények is azt mutatják, hogy túllépték a megengedett határértékeket.

A malom új tesztjei szerint a klórpirifosz növényvédőszer maradványának értéke 0,019 milligramm/kg volt, és nem 0,026 milligramm kilogrammonként, ahogy azt a korábbi állami mérések mutatták.

A miniszter hangsúlyozta, az uniós szabvány csak kilogrammonként legfeljebb 0,010 milligramm mennyiségben engedélyezi az adott növényvédő szert.

A Gútai Malom azonban azzal érvel, hogy a mért 0,019 milligramm/kilogramm mennyiség rendben van, mivel az EU elfogadja a mért értékek plusz-mínusz 50 százaléka közötti eltérést. Vagyis ha a tesztek 0,019 milligrammot mutattak ki, és ebből levonjuk az 50 százalékot, akkor 0,0095 milligrammot kapunk, ami már a 0,010 milligrammos kilogrammonkénti norma alatt van. Éppen ezért az érsekújvári laboratórium is megfelelőnek minősítette a mintát.

A cég azzal is védekezik, hogy a problémás búzából származó liszt legutóbbi mintáiban egyáltalán nem mutattak ki növényvédőszert. „Ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy malmunk tisztítósora teljesen meg tudja tisztítani a lisztet, így teljesen feleslegesek a végtermékünk elleni támadások” – mondta a lapnak a cégalapító fia, Varga Levente.

Egyelőre nem tudni, mi következik ezután, a malom megvárja, mi lesz az állam következő lépése.

Mint ismert, a mezőgazdasági minisztérium mintegy 1500 tonna ukrán gabona feldolgozását állította le, mivel felmerült a gyanú, hogy megnövekedett mennyiségű növényvédőszer-maradvány található benne.

A Gútai Malom – amelyben a problémás gabonát megtalálták – közleményében arról tájékoztatott, hogy kizárólag hazai, biztonságos körülmények között beszerzett gabonákból állítják elő termékeiket. A cég szerint ugyanez vonatkozik a kiskereskedelmi láncok által saját márkanév alatt csomagolt termékekre is. Hangsúlyozták azt is, hogy csak azért vásároltak ukrán gabonát, mert Oroszország Ukrajna elleni támadása után tavaly az egész világ félt a gabona- és liszthiánytól, ezért a cég biztosítani akarta a készleteket. Hangsúlyozták, hogy más körülmények között minden gabonát csak Szlovákiából vásárolnak.

Lengyelországhoz és Magyarországhoz hasonlóan Szlovákia is leállítja az ukrán gabona behozatalát: a kormány hétfői ülésén döntött bizonyos mezőgazdasági termények ukrajnai behozatalának ideiglenes leállításáról.

Kapcsolódó cikkek:

(DenníkE)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program