Rohanunk az új választások felé, és van, aki addigra a hazai magyarokból egy csapatot gyúrna

camera

1

Rohanunk az új választások felé, és van, aki addigra a hazai magyarokból egy csapatot gyúrna

Fotó: TASR 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Úgy egyezkedik a három évvel ezelőtti parlamenti választások után felálló kormány négy pártja, mintha minden a régi lenne köztük. Pedig csak arról van szó, hogy már szinte mindennek vége köztük, de azt azért el akarják kerülni, hogy a szempontukból túl korán kelljen megmérni a népszerűségüket az urnáknál. Meg aztán az államfő a hivatalnokkormányról szóló ijesztgetéséért sem rajonganak annyira.

Szeptemberre gyúrna az alapcsapat

Január második felében járunk, és még mindig Eduard Heger a megbízott miniszterelnök, aki szerint sikeres volt a négy korábbi koalíciós párt – az OĽaNO, a Sme rodina, a Za ľudí és az SaS – képviselőinek szerdai megbeszélése. Miután kedden tisztázódott, hogy a miniszterelnök nem tudja biztosítani a kormánya működéséhez szükséges 76 parlamenti képviselő támogatását, most már csak egyetlen témáról tárgyaltak, az pedig az előrehozott választás időpontja. Na meg az ezzel kapcsolatos alkotmánymódosítás. Aránylag egy húron pendülnek ezek a politikai szervezetek, csupán a Veronika Remišová vezette Za ľudí az, amelyik egyelőre nem támogatja az előrehozott választást. Még jó, hogy nekik csak három képviselőjük van, szóval nem sok vizet zavarnak. Bár ha az alaptörvény megváltoztatásából indulunk ki, akkor minden voks jól jön a parlamentben, hiszen ahhoz 90 szavazatot kell összegyűjteni. Most ott tartunk, hogy szeptember 30-a lehetne az az időpont, amikor az új törvényhozásról voksolhatnánk, de ezt még vasárnapig jól át kell gondolni. Aztán a hét utolsó napján ismét egyeztet az "alapcsapat". Azt meg tényleg nem érdemes vitatni, hogy miért éppen szeptember végén lennének az új választások, mert ellenkező esetben belefutunk abba a hegeri válaszba, aminek lényege: ha csak ezt az időpontot támogatja 90 képviselő, akkor ekkor lesz, és punktum. De azért aránylag gyorsan le kell zárni ezt a kérdést.

Motiválhat az ultimátum

Hogy miért? Mert az egykori koalíciós pártok ultimátumot kaptak Zuzana Čaputovától. Az utolsó figyelmeztetés meg arról szól, hogy ha nem sikerül a parlamentben tető alá hozni az előrehozott választáshoz szükséges döntéseket január végéig, akkor a köztársasági elnök leváltja a Heger-kormányt és azt ügyvivő kormánnyal helyettesíti. Annyi hatalma sem marad a mostani bagázsnak, mint amennyi most van, ebben a nyár végétől kialakult kisebbségi pozícióban. A választások mielőbbi megtartásának Čaputová szerint több oka is van. Ebből az egyik, hogy a Heger-kabinet decemberben elvesztette a parlament bizalmát, így csak korlátozott hatáskörrel rendelkezik. A sietség azért is fontos, mert az új kormánynak el kell készítenie a következő költségvetés tervezetét, arról nem is beszélve, hogy eleve a válságok korszakában élünk, ezért alapvető elvárás, hogy sürgősen szert tegyünk egy teljes jogkörrel rendelkező kabinetre.

Akik júniusban választanának

Közben az ellenzék két legnagyobb ereje, a Hlas meg a Smer a tűkön ül, és nem bízik abban, hogy a volt kormánypártok tényleg lehetővé teszik az előrehozott választást. Pellegriniék és Ficóék érdeke az lenne, hogy ha már ők a legnépszerűbbek hosszú hónapokon keresztül, akkor inkább minél hamarabb, mondjuk júniusban tartsák meg a voksolást. Egyszerűen elfogadhatatlan számukra, hogy a Heger-kormány még kilenc hónapig kormányozza az országot. Még mit nem! Hiszen addigra még az is kiderülhet, hogy dacára a "kormánytalanságunknak", aránylag jól elvagyunk, és a visegrádi országok közül mi vagyunk a legjobb helyzetben, ha mondjuk az inflációt kezdjük méricskélni a régióban.

Egy legyen a magyar lista

Nem utolsó sorban a hazai magyar pártok is mozgolódnak. A Szövetség például jelezte, hogy a kedvükre való az lenne, ha gyors ütemben sort kerítenének az új választásra. A Magyar Fórum ennél is tovább ment, és Simon Zsolték már javában az egységes magyar lista kialakításán dolgoznak. Emiatt nem válogatósak, és hajlandóak minden szlovákiai magyar politikussal leülni, hogy a "nyájat" egybe lehessen terelni. Az államfő sürgetése miatt meg két héten belül kiderül, az ilyen feladatra pontosan mennyi idő áll rendelkezésre.

Sidó Árpád

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program