Nyeregben érezhetik magukat a maffiaállam működtetői, míg a másik oldal törpepártjai csak tesznek-vesznek

camera

1

Nyeregben érezhetik magukat a maffiaállam működtetői, míg a másik oldal törpepártjai csak tesznek-vesznek

Fotó: TASR 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


A szlovákia pártokról szólt a csütörtök, és még egy szörnyű eredményt hozó közvélemény-kutatás is befigyelt a nap végére.

Kicsi a rakás

Két új politikai szervezet is jelentkezett, hogy bele szeretne szólni a szeptember végén esedékes parlamenti választásokba. Nincs erre túl nagy esélye egyiknek sem, de hát, ilyen ez a demokrácia. Virágozzék száz virág. Mert itt van például ez az Alma elnevezésű kezdeményezés, amit a Richard Sulíktól eltávolodott EP-képviselő álmodott meg, és csütörtökön több mint 10 ezer támogató aláírást le is tett az asztalra, hogy még ebben a hónapban bejegyezzék a belügyminisztériumban. Nincs sikerre ítélve, egyedül nagyjából semmire sem viszi. Vagy csak annyira, mint Mikuláš Dzurinda, aki szintén csillapíthatatlan vágyat érez az iránt, hogy visszakerüljön a sűrűjébe. Az exkormányfő kékre pingált pártjáról, a Modríról ugyancsak ma jött hír, hogy összeszedte magát és bejelentkezne a hatalom megszerzéséért folyó küzdelembe. Azonban vannak annyira józanok, hogy nem zárják ki az összefogást másokkal. Dzurindáék nyitottak a tárgyalásra az ideológiailag hozzájuk közel álló politikai formációkkal. Még akár Eduard Hegerrel is, akinek a Demokrati nevezetű pártja szintén mostanság látta meg a napvilágot.

Felpörgött a bűnbakkeresés

Közben a magyar térfélen sem unalmas a meccs. A magyar pártok vezetői között javában folyik a bűnbakkeresés, és azt próbálják magyarázni, hogy ki a felelős amiatt, hogy a Szövetség és a Magyar Fórum két nappal ezelőtt nem egyezett meg a közös indulásról. Forró Krisztiánék természetesen a fórumosok "telhetetlenségében” látják az okot, Simon Zsolték meg hát jobb híján elsősorban a Szövetség Berényi József vezette platformját hibáztatják, mert az nem hajlandó együttműködni velük. Biztos lehet vitatkozni azon, melyik formációnak mekkora a súlya, és ahhoz képest milyen feltételeket támaszt, de az tényleg elég sokatmondó, hogy a két párt közti konzultáció legutolsó fordulójára az "MKP-sok" el sem mentek. Ha egy kicsit is érdekeltek lettek volna az egyeztetések sikerességében, akkor másként tettek volna.

Bugár megmondja a tutit

Ezzel kapcsolatban nyilatkozta a nyugdíjba vonult Bugár Béla is, ha a szeptemberi választásokkor nem jut be a parlamentbe egyik magyar párt sem, akkor vége a játéknak, mert a jövőben már nem nyílik erre lehetőség. Hiszen látni azt, hogy a szlovák pártok is kacsingatnak az ország déli területei felé, ahol keresik az új, akár még magyar nemzetiségű választóikat. De úgy tűnik számára, hogy magyar összefogást megfúró MKP-soknak nincsenek is országos ambícióik, megelégszenek a regionális politikával. Elvégre nincs szükségük nagyobb felelősségre. Ha ez nem így lenne, mondja Bugár, akkor jobban igyekeznének.

Simonék keresésben vannak

Azt viszont látni, hogy a kisebbik magyar párt iparkodik, és csütörtökön már egyezségre is jutott egy szlovák törpepárttal, hogy közösen induljanak a választásokon. Így ketten is érzik, ez még nem dübörgés, amit produkálnak, ezért más pártokkal is tárgyalásokat folytatnak, de innentől már közösen. A lista élére is keresnek embereket, mert a két pártelnök, Simon Zsolt és Pavel Macko nem ragaszkodik a listavezetői pozícióhoz. Abban azonban mindketten egyetértenek, hogy sem a Fico-féle maffiaállamhoz, sem pedig az elmúlt három év káoszához nem ragaszkodnak, ugyanakkor szilárdan kiállnak az Európai Unió és a NATO mellett.

Kilőtt a Smer, a Hlas meg elhalkult

Velük ellentétben ugyanez aligha mondható el a főnixmadárként ismét feltámadó Smerről, amelyik már mindegyik közvélemény-kutató cégnél az első helyre került a népszerűségi listán. Ma egy viszonylag ismeretlen ügynökség dobta piacra a felmérési eredményeit, és az annál borzasztóbb jövőképet vázol fel. Nem azért, mert a magyar tömörülések alulról bűvölik a parlamenti küszöböt, mert ezt már az elmúlt években megszokhattuk. Hanem azért, mert a korábban hosszú éveken keresztül maffiaállamot működtető Smer annyira elhúzott a hozzá képest normálisnak tűnő, és az utóbbi években legnépszerűbbnek mért Hlas mellett, hogy Robert Ficóék nyeregben érezhetik magukat. Csak legyen valaki, aki őket onnan időben kiüti.

Sidó Árpád

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program