Nagymegyeren négy éve sokan semmi mást nem akartak, mint leváltani az addigi polgármestert. Sikerült, de most se más a helyzet!

camera

1

Nagymegyeren négy éve sokan semmi mást nem akartak, mint leváltani az addigi polgármestert. Sikerült, de most se más a helyzet!

csa020_nagymegyer_holenyi_gergo_velky_meder_2022_06_29_cs1_5139_csefalvay 

Megosztás

Az eddigi, nem hivatalos adatok szerint hatan indulnak a polgármesteri posztért, ami több mint négy évvel ezelőtt (5). Mivel nincs egyetlen "kiemelt" jelölt a jelenlegi polgármesterrel, Holényi Gergővel szemben, így a szavazatok olyan sokfelé szóródhatnak, hogy nehéz volna megjósolni, végül ki kerül ki győztesen. Mindenesetre a hatból négyen erős jelöltnek bizonyulhatnak.

Egyébként bármennyire is erős volt a népharag 2018-ban, az önkormányzati választásokon csupán az arra jogosultak mintegy 53%-a vett részt, ami azt jelentette, hogy kb. 7300 lakosból kevesebb mint 4 ezren.

Az akkori kampány az addigi városvezetés ellen hangolt, melynek az élén Lojkovič Samuel állt, aki a rendszerváltás óta addig eltelt 28 évből 21 évig vezette a várost.

Lojkovič Samuel

Mi volt itt eddig?

1990-től 2007-ig megszakítás nélkül Lojkovič Samuel volt a polgármester. 2005-ben kenőpénz elfogadásával vádolták meg, ennek ellenére 2006-ban, 1502 szavazattal ismét megválasztották, miközben az MKP jelöltje kb. 400 szavazattal maradt el tőle, a későbbi polgármester, Ladislav Rudický pedig 850-nel.

2007 februárjában azonban megszűnt Lojkovič polgármesteri mandátuma, miután jogerősen elítélték, az időközi választást pedig Ladislav Rudický húzta be, noha csupán 874 szavazatot kapott és 46-tal előzte meg Mikóczy Dénest.

2010-ben aztán ismét szoros eredmény született, és ekkor először az MKP jelöltje lett a befutó, Néveri Sándor 129 szavazattal (1211) előzte meg Rudickýt (1082). Lojkovič eddigre egyébként letöltötte kiszabott börtönbüntetését, ő közel 900 szavazattal harmadik, Mikóczy Dénes pedig közel 800-zal negyedik lett.

Néveri Sándor

2014-ben aztán ismét a feje tetejére állt minden, Néveri jócskán kikapott Lojkovičtól. Noha alig több mint kétszáz szavazatot vesztett 2010-hez képest, Lojkovič megduplázta az akkori eredményét, és 1992 szavazattal lett újra a város vezetője. Ehhez talán az is hozzájárult, hogy Mikóczy, akit Lojkovič ezután alpolgármesterré tett, nem indult, a további ellenfelek, köztük a jelenlegi alpolgármester, Lapos Ildikóval (476) pedig nem igazán tudták megszorongatni a vezető jelölteket.

Eljött 2018, amikor semmi más nem történt, csak amihez a nagymegyeriek már hozzászokhattak: fordulat. Tulajdonképpen a semmiből, nagymegyeri fiatal civilek segítségével építette fel kampányát az akkor 33 éves, független Holényi Gergő, majd politikai földrengést okozva megelőzte (1241 szavazat) a választásokon nemcsak Lojkovičot (906), de az MKP jelöltjét, Pongrácz Kálmánt (1206) is. Utóbbit csupán 36 szavazattal. Az idén elhunyt nagymegyeri gyermekorvosnő, Vrezgó Erzsébet, aki 2014-ben több mint 1800 szavazattal került be a testületbe képviselőként, négy éve 535 voksot kapott polgármester-jelöltként.

A következő választási ciklus jól indult, Holényi ugyanis felkérte alpolgármesternek Pongrácz Kálmánt, a vesztes, második jelöltet, aminek az eredménye, ez a kezdeményezés azonban hamar elhasalt, és 2019 első hónapjaiban már látszottak azoknak az árkoknak a jelei, amelyek mára szakadék nagyságúak lettek a polgármester és a testület között.

Mi lesz itt idén?

Nagymegyeren azonban nemcsak az önkormányzaton belül húzódnak a frontvonalak, de azon kívül is. Ennek egyik eredménye, hogy nem tudott megalakulni a városban a Szövetség helyi szervezete. A helyi MKP-sok ugyanis képtelenek voltak egy asztalhoz ülni a helyi Összefogás-platform alapítóival, akik pedig lényegében ugyanazok a személyek voltak (Mikóczy Dénes, Kórósi Zalán, Görföl Vilmos), akik képviselőként elhasaltak és kiestek a testületből 2018-ban, miután Lojkovičot támogatták. Ennek eredménye, hogy az MKP-sok bejelentették, függetlenként indulnak az idei választásokon, és így tesz a másik politikai térfél is.

Kórósi Zalán

2018-ban, a Lojkovič-féle városvezetést amiatt is bírálták, mert városi képviselők kaptak ügyvezetői posztokat a városi cégeknél. Közéjük tartozik egyébként Kórósi Zalán is, aki idén elsőként jelentette be indulását a polgármesteri címért. Ő 2015 és 2018 között volt a termálfürdőt üzemeltető Kft. egyik ügyvezetője (a másik pedig Görföl Vilmos).

Ugyancsak számítani lehetett arra, hogy Holényi Gergő folytatni szeretné, amit elkezdett, ugyanakkor egyelőre nem ismert a képviselőjelöltek teljes listája, így nem tudni, esetleg kik alkothatják későbbi csapatát.

Az MKP-sok, miután nem jött össze a szövetségi indulás, szintén függetlenként indítanak saját jelöltet, aki nem más lesz, mint egyik jelenlegi megyei képviselőjük (idén ezért a posztért már nem indul), a Bartók Béla Alapiskola igazgatója, Soóky Marián.

Soóky Marián (Fotó László Zoltán)

Nem mellesleg pedig újra megpróbál visszakapaszkodni a polgármesteri hivatalba Lojkovič Samuel, és miután ez a korrupciós ügye után is sikerült neki 8 éve, teljesen nem zárható ki most sem, noha 2014-ben úgy lett polgármester, hogy nem indult Mikóczy, aki tulajdonképpen vele azonos tábort szólított meg. Ez nehezítheti most egyébként Kórósi Zalán helyzetét is.

Két további jelölt is indul, de ők inkább a fantom kategóriába tartoznak, és a rossz nyelvek szerint leginkább a Holényival szembeni szavazatokat „jönnek” tovább osztani. Közülük az egyik Egrecký Alexander, a városi rendőrség parancsnoka, a másik pedig a hírhedt Vajai György, Holényi egykori hivatalvezetője, akit azután váltott le a posztról a polgármester, hogy munkahelyi zaklatás ügyében folytattak ellene eljárást.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program