Gyomorforgató módon lovagolták meg Tódová és Záleská bírónő kapcsolatát, megszólalt a Bírói Tanács elnöke

camera

1

Gyomorforgató módon lovagolták meg Tódová és Záleská bírónő kapcsolatát, megszólalt a Bírói Tanács elnöke

A Specializált Büntetőbíróság épülete (Fotó: TASR) 

Megosztás

A Bírói Tanács elnöke, Ján Mazák jelenleg nem lát okot arra, hogy a tanács foglalkozzon Pamela Záleská bírónő és Monika Tódová újságíró kapcsolatával.

Gusztustalan támadás célpontjává vált a napokban a Denník N újságírója, Monika Tódová és a Specializált Büntetőbíróság bírónője, Pamela Záleská.

Martin Daňo youtuber meglátta a bírónőt és az újságírót az egyik tátrai hotel garázsában, amint kerékpárokat erősítettek fel az autóra. A látottakról képeket és videókat is készített, amelyet előszeretettel posztoltak a különféle dezinformációs portálok, Robert Fico, a Smer elnöke pedig egy gyomorforgató videóban kommentálta az esetet.

"Pamela Záleskát munka közben ismertem meg, többek között interjút is készítettem vele. Amikor barátkozni kezdtünk, közöltem ezt a főszerkesztővel, és megtettük a szükséges lépéseket. Záleská bírónőről már egy jó ideje nem írok és a tárgyalásairól sem tudósítok többé (még a kitalált inzulinos ügyről sem). Ami a bírósági tárgyalásokat illeti, már csak azokra járok, amelyek a Kuciak-gyilkossággal kapcsolatosak" – reagált Tódová a Denník N newsfilterében, majd hozzátette, a garázsban nem bujkáltak, nem tettek semmi rosszat, kenőpénzeket sem adtak át senkinek.

Ján Mazák a TASR hírügynökséghez eljuttatott nyilatkozatban leszögezte, a Bírói Tanácsnak nincs bizonyítéka a bírói kötelezettség megsértésére vonatkozóan az ügy kapcsán.

„A Bírói Tanács beavatkozása csak akkor kerülhet szóba, ha kétséget kizáróan bebizonyosodik, hogy a bíró a polgári életében olyasmit követett el, ami összeegyeztethetetlen a kötelességeivel"

– közölte a Bírói Tanács elnöke, hozzátéve, semmilyen bizonyítékok nem kerültek a tanácshoz annak kapcsán, hogy a bírónő információkat szivárogtatott volna az ügyiratokból, vagy bármilyen más módon megszegte volna a kötelességeit.

Mazák kiemelte, a bírónő és az újságíró együttélése nem elegendő a Bírói Tanács előtti eljáráshoz. Ezt azzal magyarázta, hogy egyetlen bíró magánéletébe és családi kapcsolataiba sem jogosultak betekintést nyerni.

"Az a tény, hogy családi kapcsolatról van szó egy ismert újságíró és egy prominens bíró között, ezen nem változtat" – jegyezte meg. Felidézte, sok olyan család van, ahol bírók és ügyvédek, ügyvédek és ügyészek, vagy bírók és ügyészek élnek együtt.

Mazák a bírónő és az újságíró kapcsolatát családi kapcsolatnak tekinti, amelyet az Európai Unió Alapjogi Chartája, vagyis az Európai Unió Bírósága véd. A dokumentum szerint mindenkinek joga van magán- és családi élete, otthona és kommunikációja tiszteletben tartásához.

Pamela Záleská bírónő volt az, aki bűnösnek találta egyebek mellett Dušan Kováčik egykori speciális ügyészt. Tagja volt a Kuciak-gyilkosság ügyében döntést hozó szenátusnak, majd 2022 márciusában a Legfelsőbb Bíróság kizárta a döntéshozatalból. Záleská elfogultságával kapcsolatban Marian Kočner és Alena Zsuzsová nyújtott be panaszt. A Legfelsőbb Bíróság indoklásában az áll, hogy valóban léteztek olyan objektív körülmények, amelyek alapján indokolt a bírónő kizárása. Később kiderült, a vádalku néhány mondata vezetett odáig, hogy a Kuciak-ügyben kizárták a döntéshozatalból Záleskát.

A bírónő nevét legutóbb Horváth Lehel ügye kapcsán ragozták. Az öt gyilkossággal, a dunaszerdahelyi maffia támogatásával, és egy 45 millió koronás (1,5 millió euró) lopással vádolt Horváth hozzátartozói ugyanis kifogásolták a Specializált Büntetőbíróság bírónőjének eljárását, aki szerintük nem tette lehetővé, hogy a cukorbeteg vádlott időben megkapja az inzulinját. Pamela Záleská szerint Horváth családtagjai szándékosan félrevezetik a nyilvánosságot, és végül nem is indítottak fegyelmi eljárást az ügyben a bírónő ellen.


(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program