Hat éve történt a gyilkosság, ami alapjaiban rengette meg Szlovákiát – országszerte megemlékezéseket tartanak szerdán

Megosztás

Szerdán, február 21-én országszerte több városban tartanak megemlékezést az újságíró és menyasszonya, Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolásának hatodik évfordulóján.

6 évvel ezelőtt, február 21-én egy bérgyilkos hidegvérrel kivégezte Ján Kuciak oknyomozó újságírót, és menyasszonyát, Martina Kušnírovát nagymácsédi (Galántai járás) házukban. A gyilkosság valóságos földrengést okozott a szlovák politikai és a társadalmi életben: fejek hullottak a politikában, a bíróságokon, a rendőrségen és az ügyészségen is.

A vádlottak padjára Marian Kočnert, Alena Zsuzsovát, Miroslav Marčeket és Szabó Tamást ültették le. Az ötödik vádlott, Andruskó Zoltán, aki a közvetítő szerepét töltötte be, az elejétől fogva együttműködött a rendőrséggel. Őt a bíróság 15 évre ítélte. Később Marček beismerte, hogy ő húzta meg a ravaszt, ezért a Specializált Büntetőbíróság először 23 évre ítélte, tavalyelőtt decemberben azonban további két évvel meghosszabbította büntetését. Ebbe beletartozik a Molnár Péter gútai vállalkozó megöléséért kiszabott szankció is.

"Az elejétől fogva arról volt szó, hogy Kuciak urat el kell rabolni és meggyilkolni, hogy senki ne találja meg" – árulta el 2020 januárjában a bíróságon Marček, ki beismerte tettét. "Bekopogtam, Kuciak úr nyitott ajtót. Utána sajnos észrevettem egy másik személyt is odabent. Utána futottam a konyhába, majd ott lőttem le" – írta le az aznap történteket a gyilkos.


Kapcsolódó kommentár:
Hány újságírót kell még megölni, hogy észhez térjetek?


Az újságírót kétszer mellkason lőtte, a menyasszonyát egyszer fejbe. Ezt követően elhagyta a házat, majd elment néhány másik előtt a futballpálya irányába, ahol felvette őt a sofőr, Szabó, majd ketten felkeresték a közvetítőt, Andruskót.

Holttestüket öt nappal később, február 26-án találták meg, és Tibor Gašpar országos rendőrkapitány közölte, meggyilkolásához a munkájának lehetett köze. Másnap Robert Fico egymillió eurót ajánlott fel a nyomravezetőnek.

Február 28-án megjelent a hazai és a nemzetközi médiában is Kucik utolsó, befejezetlen cikke, amely az olasz ‘Ndrangheta nevű bűnszervezet szlovákiai kapcsolataival foglalkozott, melyek Mária Troškován keresztül elértek Robert Ficoig.

A másik három vádlottról, Kočnerről, Zsuzsováról és Szabóról tavalyelőtt szeptemberben hozott ítéletet a Specializált Büntetőbíróság. Szabó, Marček állítólagos tettestársa, mindvégig tagadta az ellene felhozott vádakat, ennek ellenére a bíróság 25 éves börtönbüntetésre ítélte. Az ügyben megrendelőként szereplő Kočnert és a közvetítő szerepét betöltő Zsuzsovát felmentették, ugyanis nem sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani a bűnösségüket. A Legfelsőbb Bíróság azonban semmissé tette a Kočneréket felmentő első fokú ítéletet, és a Kuciak-gyilkosság ügyét újratárgyalásra visszautalta a Specializált Büntetőbíróságra, így Kočnerék újra a vádlottak padjára kerültek.

Tavaly májusban első fokon másodszor is felmentették a Kuciak-gyilkosság, illetve az ügyészek meggyilkolása megrendelésének vádja alól Marian Kočnert. Az akkori ítélet a korábbiakhoz képest tulajdonképpen annyiban változott, hogy Alena Zsuzsovát határozta meg ezek megrendelőjeként, aki 25 év letöltendő börtönt kapott.

A sértettek fellebbeztek az ügyben. A Legfelsőbb Bíróság tavaly decemberben közölte, hogy átvették a Kuciak-gyilkosság ügyét, azt azonban egyelőre nem tudni, hogy mikor várható döntés.

Szerdán este 23 szlovákiai és 9 külföldi városban tartanak megemlékezést a gyilkosság hatodik évfordulóján, köztük magyarlakta városokban, Komáromban, Érsekújvárban és Rimaszombatban is. A megmozdulásokat a Tisztességes Szlovákiáért mozgalom szervezi.


(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program