Hivatalosan is bocsánatot kért az állam Jaroslav Haščáktól

2022. szeptember 21. - 08:35 | Belföld

Bocsánatot kért az állam Jaroslav Haščáktól, amiért törvénytelenül indítottak ellene büntetőeljárást és tartották fogva – közölte Peter Kubina, a Penta társtulajdonosának ügyvédje kedden.

Hivatalosan is bocsánatot kért az állam Jaroslav Haščáktól
Fotó: TASR

A bocsánatkérést Ondrej Dostál igazgságügyi államtitkár írta alá.

A dukumentumban a minisztérium kijelenti, hogy "Jaroslav Haščák meggyanúsítása, őrizetbe vétele és fogva tartása törvénytelen volt, és így az alapvető emberi jogaiba való jogellenes beavatkozás történt".

Haščák közölte, hogy elfogadja a bocsánatkérést. Válaszul kijelentette, szeretné, ha a hatóságok tanulnának az esetéből, és „a jövőben ne indítsanak büntetőeljárást valódi jogi ok nélkül.”

Jaroslav Haščák ellen korrupció és pénzmosás miatt zajlott büntetőeljárás. Miután Szlovákia egyik leggazdagabb emberét meggyanúsították, lemondott a Penta pénzügyi csoportban betöltött tisztségeiről. Haščákot 2020 decemberében előzetes letartóztatásba helyezték, ám a Legfelsőbb Bíróság tavaly januári döntése óta szabadlábon védekezhetett.

Védőügyvédje, Peter Kubina szerint a nyomozószervek semmilyen bizonyítékot nem mutattak be azzal kapcsolatban, hogy a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) kémelhárításának egykori főnöke, Ľubomír Arpáš a Gorilla-üggyel kapcsolatos felvételeket, illetve más titkos anyagot szivárogtatott volna ki Haščáknak. Kubina továbbá indokolatlannak tartja azt is, hogy Haščákot kollúziós fogságba helyezték.

A Speciális Ügyészi Hivatal tavaly májusban emelt vádat Ľubomír Arpáš ellen hatalommal való visszaélés, pénzmosás és korrupció bűntette miatt. A Babylon fedőnevű rendőrségi akció keretén belül vették őrizetbe tavaly novemberben, az ügyész pedig indítványozta az előzetes letartóztatását.

Tavaly augusztusban a Főügyészség eltörölte a Jaroslav Haščák meggyanúsításáról szóló korábbi döntést, de az Arpáš és felesége elleni vádat is ejtették a Gorilla-ügyben.

Haščák idén márciusban kijelentette, bocsánatkérést vagy több millió eurós kártérítést követel az államtól, amiért törvénytelenül tartották vizsgálati fogságban. Az Emberi Jogok Európai Bírósága nyáron arról döntött, hogy az állam 9750 eurót köteles fizetni az üzletembernek.


(DenníkN)