Horváth Lehel nem élt az utolsó szó jogával, védői felmentést és új eljárást követelnek

camera

1

Horváth Lehel nem élt az utolsó szó jogával, védői felmentést és új eljárást követelnek

Horváth Lehel (Fotó: Parameter - archív) 

Megosztás

A védelem, illetve a vádlott kapott lehetőséget a záróbeszéd előadására Horváth Lehel büntetőperének pénteki (január 12.) tárgyalási napján. A Specializált Büntetőbíróság várhatóan február 23-án hirdet ítéletet a dunaszerdahelyi maffiagyilkosságok kapcsán.

A végéhez ért az egy évig tartó, kényszerszünetekkel és abszurd komédiával is tarkított megismételt eljárás Horváth Lehel ügyében. Hétfőn (január 8.) a bírósági szenátus elnöke, Pamela Záleská nem hagyta jóvá a védelem további bizonyítási javaslatait, és lezárta az eljárás bizonyítási szakaszát.

Pénteken (január 12.) a védelem záróbeszéde következett, amelyben Horváth Lehel ügyvédje azt kérte a bíróságtól, hogy védencét mentsék fel minden vád alól. A vádiratban egyébként hét vádpont szerepel:

"Álláspontom szerint súlyosan megsértették ügyfelem eljárásbeli jogait, amelyeket a Szlovák Köztársaság Alkotmánya, az érvényben lévő büntetőrend, európai irányelvek, és nemzetközi szerződések is garantálnak"

– indította záróbeszédét Martin Chlapík ügyvéd. A védő elsősorban Horváth egészségügyi állapotára, és arra az orvosszakértők által írt jelentésre utalt, amit még októberben mutattak be a bíróságon.

Az említett szakértői jelentés végkövetkeztetése az volt, hogy a különböző gyógyszeres kezelések betartása mellett a vádlott alkalmas arra, hogy részt vegyen a bírósági tárgyalásokon és éljen a védekezéshez fűződő jogával.

Az orvosszakértők ugyanakkor azt is megfogalmazták, hogy Horváth esetében szóba jöhet egy legalább ötnapos kórházi kezelés is a trencséni börtönkórházban, mely során intézményi körülmények között megvizsgálhatnák és megfigyelhetnék állapotának alakulását. Ezt az opciót a szakértők a bíróság mérlegelésére bízták, a szenátus azonban ezt végül nem rendelte el.

"A szakértői vélemény ismertetését követően a bíróság folytatta az ügyfelem ellen zajló eljárást és nem vette figyelembe az orvosszakértők javaslatait. (…) Amikor a védelem rámutatott arra, hogy 200/110-es vérnyomás esetén az orvosok rendre kórházi kezelést rendelnek el, a bíróság ebben nem látott problémát, és megelégedett a börtönorvos napi jelentéseivel, melyben alkalmasnak találták védencemet a tárgyalásra. (…) Ez nem védencem egészségének és életének veszélyeztetése?"

– kommentálta a helyzetet Martin Chlapík. A védőügyvéd végül ügyfele felmentését, illetve az egész bírósági eljárás megismétlését kérte, amire álláspontjuk szerint csak azután kerülhet sor, ha Horváth Lehel már megkapta az összes szükséges orvosi kezelést.

Nem élt az utolsó szó jogával

Az ügyvéd felszólalása után Horváth Lehel kapott lehetőséget arra, hogy előadja záróbeszédét. Azonban a vádlott a bíróság többszöri felszólítására sem reagált, meg sem mozdult a vádlottak padján, ahova még a tárgyalás elején felfeküdt és fekvő pozícióba helyezkedett.

Ezután a bíróság tájékoztatta Horváth Lehelt arról, hogy felszólalhat az utolsó szó jogán, ám a vádlott erre sem reagált, ki sem nyitotta szemeit.

A tárgyalást ezt követően berekesztették, és a bírósági szenátus elnöke, Pamela Záleská jelezte: az ítélethirdetésre február 23-án kerül sor.

Az ügyész már soha nem engedné ki a börtönből

Bohdan Čelovský, a Speciális Ügyészség ügyésze január 8-i záróbeszédében életfogytig tartó börtönbüntetést javasolt Horváth Lehel számára a Specializált Büntetőbíróság hétfői tárgyalásán. Az ügyész annak ellenére tette ezt az állásfoglalást, hogy a Legfelsőbb Bíróság korábban az életfogytig tartó büntetés mérséklésének mérlegelésére szólította fel a Specializált Büntetőbíróságot.

A tárgyalást követően Čelovský a Paraméternek nyilatkozva hozzátette: az életfogytig tartó büntetést indokolja az is, hogy Horváth Lehel egyszer sem tanúsított megbánást tettei kapcsán, és tárgyalásokon soha nem kért bocsánatot a bíróságon megjelenő károsultaktól, vagyis a meggyilkolt áldozatok rokonaitól.

Brutális gyilkosságok

Horváth 2021-ben egyszer már életfogytiglant kapott, büntetése azonban nem emelkedett jogerőre, többek között azért, mert a fellebviteli Legfelsőbb Bíróság szerint első fokon a bíróság nem méltányolta, hogy 2016-ban Horváth tanúvallomásai hozzájárultak a dunaszerdahelyi maffia végleges lekapcsolásához.

2023 februárjában Horváth ügye visszakerült a Specializált Büntetőbíróságra. Az eljárást nem kellett volna újratárgyalni, igazából csak az ítéletet kellett volna mérsékelni, és egy-két ponton kijavítani, ám mégis újratárgyalásra került sor. Ennek oka az volt, hogy a vádlott ügyét korábban tárgyaló háromtagú bírósági szenátus összetétele megváltozott. Az ilyen esetekben a vádlott döntésén múlik, hogy meg kell-e ismételni az eljárás bizonyítási szakaszát, Horváth Lehel pedig az újratárgyalás mellett döntött.


(Barak Dávid)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program