1
Horváth Lehelt fegyőrök vezetik a pozsonyi Igazságügyi palota tárgyalótermébe a Specializált Büntetőbíróság január 8-i tárgyalásán (Fotó: Barak Dávid)
Bohdan Čelovský, a Speciális Ügyészség ügyésze záróbeszédében életfogytig tartó börtönbüntetést javasolt Horváth Lehel számára a Specializált Büntetőbíróság hétfői (január 8.) tárgyalásán, majd a Paraméternek nyilatkozva élesen bírálta a kormány igazságügyi reformját.
Horváth 2021-ben egyszer már életfogytiglant kapott a dunaszerdahelyi maffia támogatása, Sátor Lajos meggyilkolása, Reisz Andor holttestének ledarálása, Karika Csaba likvidálása, D. János és L. Gellért holttestének elásása, valamint egy 1,5 millió eurós lopás miatt.
Életfogytig tartó büntetése azonban nem emelkedett jogerőre, többek között azért, mert a fellebviteli Legfelsőbb Bíróság szerint első fokon a bíróság nem méltányolta, hogy 2016-ban Horváth tanúvallomásai hozzájárultak a dunaszerdahelyi maffia végleges lekapcsolásához.
2023 februárjában Horváth ügye visszakerült a Specializált Büntetőbíróságra. Az eljárást nem kellett volna újratárgyalni, igazából csak az ítéletet kellett volna mérsékelni, és egy-két ponton kijavítani, ám mégis újratárgyalásra került sor. Ennek oka az volt, hogy a vádlott ügyét korábban tárgyaló háromtagú bírósági szenátus összetétele megváltozott. Az ilyen esetekben a vádlott döntésén múlik, hogy meg kell-e ismételni az eljárás bizonyítási szakaszát, Horváth Lehel pedig az újratárgyalás mellett döntött.
Közel már a vége
A közel egy évig tartó, kényszerszünetekkel és abszurd komédiával is tarkított megismételt eljárás most a végéhez közeledik. Hétfőn (január 8.) ugyanis a bírósági szenátus elnöke, Pamela Záleská nem hagyta jóvá a védelem további bizonyítási javaslatait, és lezárta az eljárás bizonyítási szakaszát.
"A Legfelsőbb Bíróság ebben az ügyben egyáltalán nem kifogásolta az eljárás menetét és a bizonyítást, valamint a bizonyítás terjedelmét sem. Csak a bizonyítékok újraértékelését kérték annak érdekében, hogy az egyes vádpontok tényállásai precízebben legyenek megfogalmazva, és ehhez igazodjon a büntetés mértéke"
– indokolta a bíróságon Pamela Záleská a bizonyítás lezárását. És miután a bizonyítás lezárult, a záróbeszédekkel fordulhatott a fináléba az eljárás. A január 8-i tárgyaláson egyelőre a vádat képviselő ügyész, Bohdan Čelovský végső értékelése hangzott el.
Čelovský záróbeszéde nem sokban különbözött attól, amit az első eljárás során, 2021 novemberében adott elő. Akkor két javaslatot is tett: ha a vádlott záróbeszédében beismeri bűnösségét, 20 évet, ellenkező esetben pedig életfogytiglant javasolt Horváth számára. Most viszont nem hagyott semmilyen kibúvót és leszögezte: Horváth Lehel csak és kizárólag életfogytiglant érdemel, semmi mást.
Az ügyész annak ellenére tette ezt az állásfoglalást, hogy a Legfelsőbb Bíróság korábban az életfogytig tartó büntetés mérséklésének mérlegelésére szólította fel a Specializált Büntetőbíróságot.
"Csak egyetlen dolog változott egyértelműen az előző eljáráshoz képest: a vádlott végig tagadta a bűncselekmények elkövetését, amivel lenullázta az esetleges enyhítő körülményeket, és semlegesítette a hatóságokkal történő korábbi együttműködését, amit elméletileg figyelembe lehetett volna venni a büntetés mértékének megállapításakor. Emiatt a büntetés mértékével kapcsolatos Legfelsőbb Bírósági álláspont már nem aktuális. (…) A szakértői vélemények szerint a vádlott visszailleszkedési potenciálja nagyon limitált. A szakértők megállapították azt is, hogy egyes vádpontok esetében, amelyeknél a vádlott mint társtettes szerepel, feltételezhető, hogy az áldozatok rendkívüli gyötrelmeket szenvedtek el, például a jelenlétükben ásták a sírjukat majd megfojtották őket. A holttestekkel méltatlan és brutális módon bántak. A vádlott viselkedése a megismételt eljárás folyamán is méltatlan volt, szimulálással több tárgyalást is meghiúsított, feltűnéskeltő módon szellentett a tárgyalóteremben, egészségi állapotára hivatkozva, ismétlődő panaszokkal akadályozta az eljárást, megtagadva mindezzel a hatóságokkal történő korábbi együttműködését. A vádlott számára – a társadalom védelme érdekében – rendkívüli halmazati büntetést, életfogytig tartó fegyházbüntetést javaslok"
– mondta ügyészi záróbeszédében Bohdan Čelovský. Horváth Lehel az elhangzottakra nem reagált, az egész nap folyamán a vádlottak padján feküdt és hallgatott.
A tárgyalást követően Čelovský a Paraméternek nyilatkozva hozzátette: az életfogytig tartó büntetést indokolja az is, hogy Horváth Lehel egyszer sem tanúsított megbánást tettei kapcsán, és tárgyalásokon soha nem kért bocsánatot a bíróságon megjelenő károsultaktól, vagyis a meggyilkolt áldozatok rokonaitól.
A megszüntetés előtt álló Speciális Ügyészség ügyésze, Bohdan Čelovský lapunknak azt is hangsúlyozta, mennyire nem ért egyet azzal, hogy a parlamenti kormánytöbbség mérsékelné a korrupciós esetek büntetési tételeit:
"Tudatosítani kell, hogy Szlovákia egyik legvéresebb bűnszervezete, a sok tucatnyi halottat maga mögött hagyó Sátor-csoport nagyrészt a korrupciónak köszönhette létezését. Rendszeresen fizettek magas beosztású rendőröket, így egy évtizedig büntetlenül gyilkolhattak, Sátor pedig az elfogatóparancs ellenére bújkálhatott. Emiatt nem hiszem, hogy az ilyen súlyos eseteknél a büntetések mérséklése járható út volna, mert így még akár a vastagnyakú maffiózók is visszatérhetnek, gyilkosságokat követhetnek el, amiket aztán tíz-húsz év múlva megint vizsgálni fogunk. Hiszen most is tíz-húsz éves gyilkosságokat vizsgálunk. A tisztségviselők nem szégyellték gyilkosoktól elvenni a kenőpénzt. Sátort a tízes gyilkosság miatt körözték, amihez foghatót senki nem követett el Szlovákiában. Ennek ellenére akadtak olyan rendőrök, akik elfogadták tőlük a kenőpénzt. Tehát Szlovákia esetében egyáltalán nem a korrupciós büntetések mérséklése a legaktuálisabb szükséglet."
A következő tárgyalás pénteken, január 12-én lesz, amikor a védelem, illetve a vádlott kap lehetőséget a záróbeszéd előadására. Az ítélethirdetésre még akár aznap sor kerülhet, ha mégsem, akkor legkésőbb február 23-án derül ki, milyen büntetést kap tetteiért Horváth Lehel.
(Barak Dávid)